Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi
25 Haziran 2024

Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çınlaması

Kulak çınlaması, bir kişinin herhangi bir sebepten dolayı her iki kulağında ya da kafatasında ara ara ya da sürekli duyduğu tanımlayamadığı sese verilen addır. Kulak çınlamasında kişi, kuş sesi, cırcır böceği sesi, ıslık sesi ya da metal bir cisme vuruluyormuş gibi tam olarak neye benzediğini çözemediği sesler işitir. Ancak bu sesler, etrafındaki gerçek sesler değil, tamamen kişinin beyninde duyduğu ve kulaklarında oluşan sesler bütünüdür. Kulak çınlaması her yaştan insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır ancak daha ileri yaşa sahip olan insanların daha fazla karşılaşacağı bir durum olabilir. Kulak içinde uğultu, hışırtı ve vınlama gibi sesler olduğu için kişiyi çok fazla rahatsız eder. Hatta kulak çınlaması çok ileri düzeye geldiği zaman kişiyi delirtecek düzeye bile getirebilir. Kulak çınlamasının ortaya çıkmasında birçok sebep kendini gösterebilir.

Kulak Çınlamasının Sebepleri Nelerdir?

 • Kulak içinde ortaya çıkan herhangi bir enfeksiyon durumu ya da orta kulakta sıvı birikmesi,
 • Kulak zarında meydana gelen delinme ya da kulak içinde uzun süreli oluşan ve temizlenmeyen kulak kirleri,
 • Orta kulak bölgesinde bulunan kas ve kemiklerdeki kıkırdaklarda meydana gelen sertleşmeden dolayı ortaya çıkması,
 • Yüksek tansiyon, düşük tansiyon, şeker ya da bu durumu tetikleyecek olan hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkması,
 • Herhangi bir kaza, bir patlama sonucu ya da kulak bölgesine gelen bir darbeden dolayı oluşan hasar,
 • Sinir hali, aşırı öfkelenme, yorgunluk ya da grip gibi hastalıklardan dolayı ortaya çıkması,
 • Şiddetli diş ağrısı ve buna bağlı olarak dişlerin çok fazla sıkılması durumunda ortaya çıkması,
 • Çok fazla gürültülü bir alanda bulunulması ve bu gürültünün şiddetinden dolayı ortaya çıkması,
 • Çene ve çene kaslarında meydana gelen herhangi bir bozukluk,
 • Diş protezi olan kişilerde protezin konumundan dolayı ortaya çıkması,
 • Kullanılmış olan bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkması
Yukarıda saymış olduğumuz tüm durumlar kulak çınlaması durumunun ortaya çıkmasında oldukça etkili olmaktadır. Bu sebeplerin bazıları çok önemli sorunlar teşkil etmiyor olsa da bazıları çok önemli sorunlar ortaya çıkarabilir. Mesela tansiyon ya da şeker gibi risk taşıyan hastalıkların belirtisi olarak kulak çınlaması durumu ortaya çıktığında, bu durum önemsenmez ve dikkate alınmazsa çok büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden dolayı kulak çınlaması ortaya çıktığında kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında tedavi olmalıdır ve bu durumun ortaya çıkmasını tetikleyen sorunun ne olduğunu anlayıp ona göre tedavi olmalıdır.

Kulak Çınlamasının Önlenmesi ve Tedavisi

Kulak çınlaması bazen çok kısa süreli olarak devam eder ve bu durum nadir olarak görünen bir durum olduğundan kişinin tedirgin olmasına gerek yoktur. Ancak kulak çınlaması uzun süreli ve devamlı bir şekilde devam ederse işte o zaman ortada bir sorun olabilir ve vakit kaybetmeden gerekli olan önlemler alınmalıdır. Kulak çınlamasının ortaya çıkmasına engel olmak için kişi kulak içi temizliğine dikkat etmeli ve yüksek sesle müzik dinlemek gibi kulağı yoran işlemlerden uzak durmalıdır. Ayrıca kulak çınlamasına sebep olan bir diğer sebep olan sinir, öfke ve stres durumlarından uzak durularak bu durumun yani kulak çınlamasının ortaya çıkmasına engel olunmalıdır. Kulak çınlaması ortaya çıktığında gerekli olan tetkikler yapıldıktan sonra doktor tavsiyesine göre verilen ilaçlar düzenli kullanılmalı ve kulağa zarar verecek durumlardan uzak durulmalıdır.

Ekstra Bilgiler

Akademik çalışmalar, kulak çınlamasının (tinnitus) birçok insanın yaşam kalitesini etkileyen önemli bir sağlık sorunu olduğunu göstermektedir. Kulak çınlaması, işitme kaybıyla ilişkilendirilebilir ancak bu her zaman geçerli değildir. Bazı durumlarda, kulak çınlaması psikolojik faktörlerle de tetiklenebilir. Yüksek stres seviyeleri, anksiyete ve depresyon, kulak çınlamasının şiddetini artırabilir. Bu nedenle, kulak çınlaması tedavisinde psikolojik danışmanlık ve stres yönetimi stratejileri de önemli bir rol oynayabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Orta Kulak İltihabı Bitkisel Tedavisi

Orta Kulak İltihabı Bitkisel Tedavisi

Güncel

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Güncel

Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi