Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde kulak ağrısı, ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur. İhmal edildiği takdirde işitme kaybı gibi ciddi problemlere yol açabilir. Kendini ifade edemeyen bebeklerin maruz kaldığı kulak ağrısını anlamak çok kolay değildir. Bebeğin ruh halinde yaşanan değişimler gözlemlenerek sorunu anlamak mümkün olabilir. Bebek elini sürekli kulağına götürüyor, anormal bir şekilde huzursuzluk gösteriyorsa bu belirtiler kulak ağrısını işaret edebilir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Kendini ifade edemeyen bebek kulak ağrısı yaşadığında ağlayabilir, uyku problemleri yaşayabilir ve anormal bir şekilde bağırabilir. Kulak ağrısına maruz kalan bebek yatırıldığında daha şiddetli ağlayabilir. Yan tarafına yatan bebekte kulak iltihabı varsa, yan yattığında iltihap dengeyi sağlayan organlara daha fazla baskı uygular. Bu baskı ağrının daha şiddetli olmasına neden olur.

  • Bebek ağrı nedeniyle yaşadığı işitme sorunlarında başını sürekli sağa sola çevirebilir.
  • Ağrılı kulak sürekli çekiştirilebilir.
  • Bebekte ateş, burun akıntısı ve tıkanıklığı görülebilir.
  • Kulak ağrısı yaşayan bebekte iştah kaybı olabilir.
  • Kulakta şeffaf ya da sarımtırak bir akıntı olabilir.
Bebeklerde Kulak Ağrısı Neden Olur?

Bebeklerde görülen kulak ağrısının büyük çoğunluğu orta ya da dış kulak iltihabı nedeniyle gelişebilir. Günümüzde bebeklerin kullandığı antibiyotiklerin büyük çoğunluğu kulak iltihabına yöneliktir. Orta kulak, kulak zarının arka tarafında kalan ufak bir alandır. Östaki borusu, orta kulağın hava almasını ve kuru kalmasını sağlar. Fakat bebeklerde östaki borusu gelişmiş olmadığından soğuk algınlığına ya da alerjiye bağlı olarak kulak enfeksiyonuna yakalanma riskleri daha fazladır. Temiz olmayan havuz suları ve kirli banyo sularına maruz kalan bebeklerde kulak iltihabı gelişme oranı daha yüksektir. Ayrıca kulak çöpüyle bebeğin kulak kanalına kadar girilirse bölgede bulunan sıvı olumsuz etkilenir ve dış kulak enfeksiyonu gelişerek bebeklerde kulak ağrısı yaşanabilir.

Bebeklerde kulak ağrısı ayrıca, kulağa sokulan yabancı bir cisim, çene ve ağız ağrıları, diş çıkarma, boğaz enfeksiyonu, kabakulak, sigara dumanına maruz kalma ve 6 aydan az anne sütü alma gibi nedenlerden dolayı da gelişebilir. Yalancı emzik kullanımı, dışarıdan kulağa alınan darbe, soğuk, rüzgar ve yüksek seste kulak ağrısına neden olabilir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde gelişen kulak ağrısının çoğu hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilir. Fakat şiddetli vakalarda nedene yönelik tedavi başlatılması gerekir. Enfeksiyon nedeniyle yaşanan kulak ağrıları için antibiyotik tedavisine başlanır. Kulakta oluşan iltihap virüs kaynaklı olarak düşünülüyorsa başlangıçta antibiyotik tedavisinin faydalı olmayacağı düşünülür. Fakat virüs kaynaklı kulak enfeksiyonları zamanla bakteriyel enfeksiyona dönüşebileceği için antibiyotik tedavisine başlanabilir. Beraberinde ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar da reçete edilir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı İçin Ev Tedavileri

Bebekler savunmasız ve güçsüz oldukları için evde uygulanacak tedavilerde çok dikkatli olunmalıdır. Ev tedavilerini uygulamadan önce bir doktora danışmak faydalı olur. Bebeklerde kulak ağrısı için;

  • Bebeğin ağrıyan kulağına ılık kompres uygulanabilir.
  • Ağrı için sarımsak, papatya, lavanta, ıhlamur gibi iltihap önleyici etkisi olan kulak damlalarından yararlanılabilir.
  • Bebeğin kulağında akıntı varsa yatarken yüksek yastık kullanılmalıdır.
  • Bebeğin ağrıyan kulağına çay ağacı yağı, susam yağı, zeytinyağı damlatılabilir. Fakat bu yağlar mutlaka suyla inceltilerek kulak damlası kıvamına getirildikten sonra kullanılmalıdır.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dış Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Orta Kulak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Orta Kulak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?