Orta Kulak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Orta Kulak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Orta kulak, kulak zarından sonra gelen bölümdür. Orta kulak kısmında sesin iletimini sağlayan çekiç, örs, üzengi kemikleri vardır. Bu bölümde, geniz boşluğuna giden bir kanal bulunur. Bu kanala östaki borusu denir. Östaki borusu normalde kapalı bulunup yutkunma ve esneme durumlarında açılır. Üst bölümünden kulak arkasında bulunan mastoid kemiğin hava dolu hücrelerine açılır. Orta kulak, kulak zarı yardımıyla dış kulağa, oval pencere yardımıyla iç kulağa bağlantı sağlar. Ayrıca bu kanal yani östaki borusu yardımıyla, geniz boşluğuna yani yutağa açılır. Östaki borusunun ağzı, biz ağzımızı açtığımızda açılır ve içinden geçen hava kulağa girer. Böylece, havanın dış basıncı ile orta kulaktaki hava basıncı dengelenir ve kulak zarının yırtılması önlenir.

Orta kulak, temporal kemik içinde altı duvarlı bir kemik boşluğundan oluşur. Ön iç bölümündeki östaki borusunun yardımıyla yatakla birleşir. Buda kulaktaki iç ve dıştan gelen basınçları dengeleme yönünden çok önemlidir. Orta kulakta bulunan önemli bölümlerden biri de kemikçikler kısmı olan çekiç, örs ve üzengi zinciridir. Çekiç, örs ve üzengi zar ile iç kulağın bağlantısını sağlar. Bu üç kemikçik vücutta bulunan en küçük kemiklerdir. Bu kemikçikler zara gelen titreşimi takriben 12,19 kat yükselterek, iç kulağın sıvısına iletirler. Çekiç kemiği zara yapışıktır haldedir. Örs, ortada bulunur, üzengi ise iç duvarda yapışıktır. Üzengi kemiğinin yapıştığı kısım oval pencere adını alır ve iç kulağa titreşimler buradan iletilir. Orta kulakta bunların dışında zarı gererek hassasiyeti çoğaltan Tensor timpani kası ve üzengi kası mevcuttur. Üzengi kası çok yüksek seslerin iç kulağa iletimini azaltmakla görevlidir.

Orta kulağın ana görevi
  • Orta kulağın görevi, ses dalgalarını dış kulaktan iç kulağa iletmektir.
  • Orta kulak, kulak zarının yardımıyla dış kulağa, oval pencere yardımıyla da iç kulağa bağlantı sağlar.
  • Orta kulağın ana işlevleri arasında havadaki ses dalgalarının etkin bir biçimde kokleaya sıvı-zar dalgaları şeklinde ileterek, iç kulağı şiddetli ses dalgalarından korumaktır.
Orta kulak bu koruma işlemini yaparken, kulak zarı refleksi ile yapmaktadır. Kulak zarı refleksi tensor tympani kası ve stapedius kasını 40ms oranında gerdirip koklea içindeki kıllara ulaşan titreşimleri zayıflatır. 40 ms gök gürültüsü için yeteri kadar hızlı sayılır ama silahtan çıkan ses için çok yavaş sayılır.

Orta Kulak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni