Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?
22 Haziran 2024

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak çınlaması, tıbbi terminolojide tinnitus olarak bilinen, kafanın içindeki seslerin yansımasıdır. Halk arasında ise yaygın olarak "kulak çınlaması" olarak tanımlanır. Bu durum, ince ya da kalın bir çınlama şeklinde duyulabilir ve belli bir süre devam ederek rahatsızlık verebilir. Sürekli hale geldiğinde dikkat bozukluğu, uykusuzluk ve halsizlik gibi sorunlara yol açabilir. Bu sebeple kulak çınlamasının geçmesi ve tedavi edilmesi için kulak burun boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmek önemlidir. Kulak çınlamasında sesleri sadece bu durumu yaşayan kişi duyar, ancak bazı durumlarda objektif tinnitus olarak adlandırılan türdeki sesleri başkaları da duyabilir. Bu tür çınlamalar genellikle damar anormallikleri veya kas kasılmalarından kaynaklanır.

Subjektif tinnitus, yani sadece kişinin kendisinin duyduğu kulak çınlamalarının sebepleri ise daha farklıdır. En bilineni kulak kiridir. Bunun dışında orta kulak kemiklerinde eklem yeri sertleşmesi, enfeksiyon, kulakta sıvı birikimi gibi sebepler de çınlamada etkili olabilir. Baş ve boyun damarlarındaki genişleme, denge ve işitme sinirlerindeki tümör gibi etkenler de kulak çınlamasına neden olabilir. Bu yüzden kulak çınlamasının nasıl geçeceği ve neler yapılması gerektiği konusunda çınlamanın sebebini bulmak önemlidir. Kulak çınlamasının en fazla rastlanan nedenleri işitme sinirlerinin uçlarındaki hasardır. Bu hasarlar mikroskopta görülebilir. Sinir uçlarının sağlıklı olması, duymanın sağlıklı bir şekilde yapılması demektir. İleri yaşta da kulak çınlaması oluşabilir. Duyulan yüksek frekanslı sesler ve yüksek sesli müzikler kulağın çınlamasına yol açabilir. Bu yüzden kulak çınlamasının gerçek nedeni önemlidir.

Kulak çınlamasını geçirecek özel bir yöntem yoktur. Çınlamayı geçirmek için öncelikle buna sebep olan etkenin belirlenmesi gerekir. Bu yüzden hastalara denge testleri yapılır, röntgen çekilir. Bazı kişilerdeki kulak çınlamasında ilaç kullanımı etkili olabilir. Eğer yapılan araştırmalar kulak çınlamasına neden olan etkeni tespit edemezse, bazı önlemler alarak bundan kurtulmaya çalışabilirsiniz.
  • Yüksek sesle müzik dinlememek
  • Kan basıncının sürekli kontrol altında tutulması
  • Kan dolaşımının düzenlenmesi amacıyla egzersizler yapmak
  • Dolaşım sisteminin etkilenmemesi için beslenmede tuz alımını kısıtlamak
  • Kahve, kola, sigara gibi sinir sistemini uyaran etkenlerden uzak durmak
  • Gerginlikten ve sinirli ortamlardan uzak kalmak
  • Sesten kaçınılmamalıdır; çünkü ses insanları sağır etmez. Buna rağmen ses maskeleme gibi önlemler alınabilir.
  • Yorgunluktan kaçınılmalı, düzenli aralıklarla dinlenmelidir

Kulak Çınlaması İçin Maskeleme

Kulak çınlaması sorunu, kişilerde sessiz ortamlarda daha fazla etkili olur. Kulak çınlaması olduğunda, aynı anda bir saat tıklaması bile kişi için daha rahatsız edici hale gelir. Bu nedenle, sorunu olan kişilerin müziği alçak sesle dinlemesi faydalı olabilir. Statik bir ses, hastaların rahatlamasını sağlayacaktır. Bu nedenle kulak çınlamasını geçirmek için rahatlatıcı ses verecek elektronik cihazlar kullanılabilir. Kulak çınlamasını maskeleyecek işitme cihazı içine bu tür bir elektronik ürün yerleştirilir. Böylece hasta rahatsız olmadan ses üretilir ve kulak çınlamasını umursamaz duruma gelir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Bölümleri Nelerdir?

Kulak Bölümleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Orta Kulak İltihabı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Orta Kulak İltihabı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sol Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kulak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kulak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?