Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Mantarı, otomikoz olarak da bilinen kulak rahatsızlığı dış kulak da bulunan mantarların nem ve sürekli su ile temasından dolayı üremesiyle oluşur. Dış kulak da bulunan mantar sporlarının nemli kalması sonucu üreyen mantarlar özellikle yaz aylarında çok sık görülmektedir. Yaz aylarında sık sık yapılan banyo sonrası kulağın ıslak kalması ve denize girenlerin kulak kuruluğuna dikkat etmemeleri kulak mantarına neden olmaktadır. Kulak mantarı dış kulak ve orta kulak da meydana gelen iltihaplanma sonucunda sıkça görülmektedir. Kulak mantarı tek kulak da görülebildiği gibi her iki kulakta da görülebilir. Kulak mantarına neden olan en önemli etken kulağa kaçan suyun tekrar çıkarılmaması ve kulağın kurulmaması mantar oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Kulak mantarı basit bir rahatsılık değildir. Gerekli önlemler alınmazsa ciddi sonuçlar doğurabilir. Mantar oluşumu başladığı andan itibaren tedaviye başlanılmalıdır. Kulak mantarı yaşayan kişiler kulağını karıştırmamaya dikkat edilmelidir. Çünkü kuşak karıştırılması mantarın derinliklere nüfus etmesine ne de olur. Bu durumda kulaık da hem kaşıntıya hem de ağrıya neden olur.

Kulak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Kulak mantarının tedavi edilmesi ve verdiği rahatsızlığı ortadan kaldırmak için erken tanı konulması gerekmektedir. Kulak mantarının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Kulakta ani ağrı olması ve bu ağrıların şiddetinin artırarak sürekli hale gelmesi
  • Kulaklarda tıkanıklık olması
  • Kulak kaşıntısı
  • Kulak uğuldaması
  • Kulakta süte benzer bir akıntının gelmesi
  • Kulağın şişmesi gibi belirtilerin görülmesi kulak mantarının habercisidir.
Kulak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mantar tedavisinde temizlik son derece önemlidir. Öncelikle kulak temizliğine dikkat edilmelidir. Kulak mantarına neden olan enfeksiyon ortadan kaldırılmadıkça uygulanan tedavinin herhangi bir önemi kalmaz. Enfeksiyon ortadan kaldırılmadan uygulanılan tedavilerde hastalık geçiyor gibi gözükse de mantar oluşumu kısa bir süre sonra tekrarlayabilir. En azından haftada bir kez aspiratörle temizlenmelidir. Tedavi yaklaşık yirmi gün kadar sürebilir. Aspiratör tedavisi ile kulak temizlendikten sonra tedavi sürecine başlanılabilir. Tedavi için özel ilaç kullanımına ya da antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Kulak mantarı için genellikle lokal tedavi tercih edilmektedir. Tedavi için genellikle damla kullanılmaktadır. Tedavi sürecinde ve tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken şey kulağın temiz tutulmasıdır. Çünkü mantar her ne kadar geçmiş gibi görünse de tekrarlama olasılığı çok yüksektir. Tedavi süreci için mantar türünün bir önemi yoktur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Deldirme Nasıl Yapılır?

Kulak Deldirme Nasıl Yapılır?