Sol Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Sol kulak çınlaması, kişilerde direk olarak zil sesi şeklinde ortaya çıkan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durum her iki kulakta olduğu gibi insanlarda sadece sol kulakta da görülebilmektedir. Kimi zaman zil sesi olarak duyulan sol kulak çınlaması kimi zaman tıslama şeklinde kimi zamanda kükreme şeklinde meydana gelebilir. Meydana gelen kulak çınlaması, uzun süreli olduğunda kişinin yaşamında çok büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Hatta günümüzde kulak çınlaması nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayan insanlar bile bulunmaktadır. Sol kulak çınlaması sorunu bazı insanlarda da uyku problemine neden olmaktadır. Sol kulak çınlaması, sadece kişi tarafından duyulabilecek bir şekilde meydana gelmektedir. Meydana gelen bu çınlamanın şiddetinin çok düşük olması, diğer insanların bu sesi duymalarını mümkün kılmamaktadır. Sol kulak çınlaması, bazen sürekli bir hal alsa bile bazen de ara ara meydana gelecek şekilde görülmektedir. Bu nedenle sol kulak çınlamasının farklı şekillerde görülebildiğini söyleyebiliriz. Genellikle 40 yaş ve üstü kişilerde görülen kulak çınlaması, bazen gençlerde de meydana gelebilmektedir. Gençlerde görülen kulak çınlaması, başta kişinin eğitim hayatı olmak üzere birçok zaman sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum dikkat dağınıklığına ve kişinin kendisini toparlayamamasına neden olduğu için oldukça olumsuz sonuçlara neden olur.

Sol kulak neden çınlar?
  • İnsanların, iş hayatı nedeniyle ya da başka durumlar nedeniyle sürekli olarak kalabalık ortamlarda bulunmaları durumunda kulak bu gürültüye alışır. Daha sonraki zamanlarda kişi sessiz ortamlara çıktığında oldukça şiddetli bir şekilde sol kulak çınlaması ya da sağ kulak çınlaması yaşayabilir.
  • Bu sorunun bir diğer nedeni de insanlarda kulak hastalıklarının oluşmasıdır. Özellikle kulak içerisinde sık görülen meniere hastalığı, sol kulak çınlamasının en büyük nedenlerindendir. Bu hastalık ile kulak iç basıncı aşırı bir şekilde artarak bu gibi sorunlara neden olmaktadır.
  • Tıbbi olarak farklı hastalıklardan korunabilmek için uygulanan ilaç tedavileri insanlarda iç kulağın sol tarafında çınlamaya neden olabilir. Özellikle sıtma hastalıklarında ve kanser hastalıklarında kullanılan tıbbi ilaçlar sol kulak çınlamasına neden olabilir. Eğer böyle bir durumdan şüphe duyuyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz.
  • Son olarak yaşlı insanlarda görülen işitme kayıpları, sol kulak çınlaması nedenlerinden biri olarak görülebilir. Bunun yanı sıra bazı insanlarda da kulak içi enfeksiyonları meydana gelerek çınlama problemlerine neden olacaktır.
Sol kulak çınlaması nasıl geçer?

Sol kulak çınlaması sorunu yaşayan insanlar öncelikle kulak içerisinde bulunan kirleri temizletmelidir. Bu işlem kesinlikle Uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Bunun yanında bazı eczaneler bu işlemi yapmaktadır. Bu işlem sonrasında Bilişsel Davranış Terapisi adı verilen tedavi yöntemiyle kişilerde psikolojik olarak bu sorunun iyileştirilmesi sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi, birçok zaman kişilerde olumlu etkilere neden olsa bile bazen bazı hastalıklardan kaynaklanan sol kulak çınlaması sorunları, bu terapiyle tedavi edilememektedir. Bu terapi ile kişilerde nasıl istenmeyen seslerden uzak durulacağı kişiye aşılanmaktadır.

Sol kulak çınlamasının bir diğer tedavisi ise maskeleme adı verilen uygulamadır. Maskeleme işlemi özel tıbbi aletlerle yapılmaktadır. Bu yöntem ile kişinin sol kulağına güzel bir ses verilir ve kulak çınlamasındaki sorun anında etkilenerek azalır.

Sol kulak çınlaması için neler yapabiliriz?

Kulak çınlaması, sorunuyla kişisel olarak baş etmek son derece zordur. Fakat bazı önlemler alarak bu durumdan korunabilirsiniz. Bu önlemlerden ilki, hayatın her yerinde bulunan radyo, televizyon ve Mp3 çalar gibi aletlerin kullanılmamasıdır. Bu aletler kullanılacaksa kesinlikle düşük seste kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra kişinin sol kulak çınlaması için yapabileceği bir diğer şey, kullanılan ilaçlar hakkında doktorlarından bilgiler almaktır. Bilgiler alındıktan sonra gerekli müdahaleler yapılabilir. Gün içerisinde çok daha aktif bir yaşam tarzının benimsenmesidir.

Sol Kulak Çınlaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Temizleme Nasıl Yapılır?

Kulak Temizleme Nasıl Yapılır?

Kulak Deldirme Nasıl Yapılır?

Kulak Deldirme Nasıl Yapılır?

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi